Pazartesi, Mart 23, 2009

Hareketli Çiçeğin Yapımı


Söz verdiğim üzere çiçeğinde yapımını hazırlamış bulunmaktayım. Eğer Msn arkadaşım Zehra'nın cici kızı Zeynep olmasaydı çoooooooook uzun sürebilirdi yayımlamam. Bu kendisini önlük diktiğim 3. Zeynep. Maşallah ne kadar Zeynep varmış etrafımızda. Ve bunlarde hep güzelmi olur yaaahuuu :)
Neyse sadede gelelim.....
Kendisine önlük diktiğim 3. Zeynep'in önlüğünün yapımını bir önceki postta 1. Zeyneb'e dikerken ( birince Zeyneb'in ablası Bitanecik Esma'yada beraberinde diktim tabi ) anlatmıştım. Ama nasıl oldu ise çiçeğinin anlatımını resimleyememiş ve dolayısı ile buradada anlatamamıştım. Sonra 3. Zeyneb'e dikme kararı ile hemen çiçeği -ilk iş olarak- resimledim veee bilgisayarıma aktardım. Ben yayımlayana kadar köprünün altından da onlarca sular akmış. Yani epeyce oldu ancak fırsat bulabildim.
Tamda sadede geliyodum yine çok yazmışım hemen resimlere geçiyorum....Üstteki fotoğrafı anlatayım hemen. Şimdi üzerinde kağıt olan ilk parça. O kağıt ta benim kalıbım kendim yaptım :) Neyse kalıbı kumaşa yerleştirip tam kenarından çizin ( ben alışık olduğumdan artık çizmiyorum ) biraz dikiş payı bırakarak kesin ve bu şekilde tam 10 adet hazırlayın. Kumaşın yüzü yüz gelecek şekilde yerleştirin. Çizdiğiniz yerden ister makinede ister elde dikin. Ve içini dışına çevirin.Tüm kestiğimiz parçaları bu şekilde hazırlayın taoplamda 5 adet papatya yaprağımız olacak. Toplu iğne ile tutturduğum yerden dikiş iğnesi ile elde dikin tüm 5 parçayı aynı ipe dizin...Üstteki resimde tüm parçalar bir ipte dizili bir şekilde büzülmeyi bekliyorlar :)İpi iyice çekip büzün çiçeğimiz şekli belli oldu bile. Dikiş iğnemizle iyice sabitleyin ki açılmasın...Şimdi çiçeğin ortası için bir başka kumaştan yuvarlak bi parça kesin ve elde kıvırarak -dikişi göstermeden- çiçeğe dikin. Aynen aplike gibi...İşte çiçeğimiz bukadar. Deneyin çok kolay, istediğinz heryere yapabileceğiniz bi süs çiçek...Bu önlükte boyuna asma yerine adını şuan çıkaramadığım bi aksesuar taktım. İstenilen boyutta ayarlasın annesi :) Buda 3. Zeyneb'in şansı...

Uzaktan

1. Zeynep 3. Zeynep diyoruzda 2. Zeynep nerede? Yakında! onunkisi daha başka... :)


8 yorum:

Adsız dedi ki...

zeynep öğlüğünü gördüğünde çocuklar gibi sevindi :)))))))))
çok teşekkür ederiz nazlı ablacığım .. ellerin dert görmesin fotodakiden çok çok daha güzel ve sevimli bir önlük ..3.zeynep seni çok öpüyor ..

Yelda dedi ki...

Ellerine sağlık
açıklamalı çok güzel bir anlatım olmuş
Önlükte çok güzel bu arada
Zeynep iyi günlerde kullansın
Sevgiler

Çiçeği ilk fırsatta deneyeceğim

dantelistan dedi ki...

çok güzel görünüyor ellerine sağlık canım mutlu hafta sonları

ayliz dedi ki...

hiç dikişten anlamayan ben bil yapasım geldi hemen.
çok teşekkürler bu kadar ayrıntılı ntattığınız bu kadar uğraştığınız için.elleriniz dert görmesin

uzmanamator dedi ki...

canım bloğumda bloğunun tanıtımını yaptım :) görmek istersen buyur http://uzmanamator.blogspot.com/2009/05/bloglara-yolculuk-etkiniligi.html

nrhnmrl dedi ki...

çiçekte anlatımda çok güzel ellerinize sağlık

papatyaninguncesi dedi ki...

çok güzel olmuş ellerinize sağlık

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

çok şeker..