Pazartesi, Temmuz 10, 2006

Dikiş Dikmek -2-


Uzun zamandır hiç ilgilenememeişim aşamalar bölümüyle. Bi arkadaşımızın fermuar dikimini sormasıyla harekete geçtim. Yarım kalan eteğimi bitireyim istedim.

Eveeet, nerede kalmıştık ? Eteğimizin arka kısmını kesmiştik, sıra geldi ön kısmına...

Kalıbı kumaşın kat yerinin 10 cm gerisinden yerleştiriyoruz. İğneliyor ve sabun ( tuhafiyelerde vardır dikişte kullanılan sabun, yada kalem beyaz kalem varmış dikiş için, bense evde bitmeye yüz tutan sabunları alıp kurutuyom başka bi işe yaramadıkları gibi mevcut görevlerinide yapamıyorlar. Atmaktansa dedim kullnıiim, diiimii ama? ) ile çiziyoruz. Kalıbı kaldırıyor ve kumaşın kaymaması için 3-4 yerinden iğneliyoruz.
Sonra çizdiğimiz yerlere bol teğel yapıyoruz. Bol teğel dediğimiz elde dikiş yaparken ipi bir kere tam bi kere yarım çekiyoruz. Resim deki gibi oluyor. Ben artık aşmışım bunları yaaw, direk dikiyorum :) başıma bi iş gelmezse iyi!..
Evet arka ve ön bol teğelleri yapılı bi şekilde hazır bekliyor.
Bu arada arka parçada fermuar yerini bol teğel yapıyoruz, fermuar yerinden aşağısını düz teğel yapıyoruz. Hatta isterseniz o kısmı hemen dikin bile yani. Aynı şekilde A pile için bıraktığımız 10 cm'lik payıda düz teğelleyin ama sakın dikmeyin...
Bol teğel yaptığımız kumaşı, teğel ipinin bolluğu imkan verdiği kadar açın.
Sonra makas yardımı ile dikkatlice kesin.
Bu işlemi yapış sebebimiz, kumaşın bi yüzüne çizdiğimiz kalıbın şekli diğer yüze, arka ve ön gibi her yerine çıkmasını sağlamaktır. Aşağıdaki resimlde olduğu gibi...

Pensleri kapamaya geldi sıraaa ( V şeklinde gördüğünüz şeyler ).
Pensleri tam ortadan teğeller üstüste gelecek şekilde ikiye katlıyoruz. Sırasıyla iğnele, düz teğel yap ve dik...
İşte bitanesi dikildi bileee.
Devamı çok yakında ( umarım! )....

5 yorum:

Adsız dedi ki...

çok güzel bir site! hayırlı, ugurlu olsun!

Adsız dedi ki...

BU SİTE,DİKİŞ , ÖRGÜ BECERMEDİGİM İÇİN BENİM HER ZAMAN YARARIMA YETİR.BİR RİCAM VAR . KENDİME PATİK ÖRMEK İSTİYORUM , NASIL YAPIM, ANLATARMISINIZ?

ReNgArEnK ( Nazlı ) dedi ki...

ah bide ben bilsem. örgü konusu benim çok beceriksiz olduğum konu ne yazııkki yardımcı olamiiycam...

pratikbayanlar dedi ki...

Blogumuzu ziyaretiniz için çok teşekkürler... Bizde bugün öğle tatilimizde G.(blogumuzu ortak yürüttüğümüz arkadaşlarımdan biri) ile konuşuyorduk internette şimdiye kadar hiç dikişten bahseden bir bloga rastlamadık diye bu kadar tesadüf olur :-)))
Sevgiler...
S.

Adsız dedi ki...

Pantolonların beli nasıl çalışılıyor? Resimlerle adım adım anlatır mısın?